Dokončení hrubé stavby domu

Měsíční archív: Duben 2014

Zateplování rodinných domů

Připadá vám, že každým rokem platíte víc a víc za vytápění? Energetická úspora je naprosto mizerná a vy si nevíte rady? Možná je na čase, abyste se zamysleli nad zateplením fasády, které by vám do budoucna mohlo ušetřit opravdu hodně peněz. Ačkoli je to investice poměrně vysoká, stále existuje například dotační program, který pokryje minimálně polovinu nákladů. Je-li zateplení vhodně zvolené, správně aplikované a kvalitně provedené, nebudete muset na stěny domu sáhnout řadu let.

Výběr vhodného izolantu rozhodně není jednoduchá záležitost a není se tak čemu divit, že většina obyvatel si v tomto případě neví rady. Obrátíte-li se na odborníky, zaručeně vám budou doporučeny nejen kvalitní materiály, které jsou přímo vhodné vašemu domu, ale i různé možnosti jejich uchycení na dům. Pokud jste v tomto směru absolutními laiky, rozhodně byste se do práce neměli pouštět sami, ale raději celou věc svěřit do ruky zkušenějším. Jednak budete mít jistotu, že bude práce dobře provedena, navíc si nemusíte dělat starosti s prací, případnými komplikacemi a samozřejmě s lešením, bez kterého fasádu na rodinném domě uděláte asi jen velmi těžko.

V současné době se používá několik metod pro izolaci fasády: 

  • zateplení tepelně izolační omítkou 
  • zateplení odvětrávacími zateplovacími systémy 
  • zateplení kontaktními systémy 
  • zateplení bezkontaktními systémy 
  • zateplení transparentní tepelnou izolací 
  • zateplení polystyrenovými deskami 
  • zateplení minerální vlnou 

Výběr vhodného izolantu závisí na celé řadě faktorů. Velkou roli hraje dokonce i stavební materiál, ze kterého je dům postaven. Nikdy se nedoporučuje na kvalitních materiálech šetřit. Pokud ale není izolace dobře přichycena na stavbu, nemá ani zdaleka takové vlastnosti, pro jaké byla pořízena.

Vložil Metody zateplení domů | Štítek , , | Zanechat komentář

Bezkontaktní zateplení fasád

Kontaktní zateplení fasád je víc zmiňovaný pojem a v současné době se jedná i o nejpoužívanější variantu, jakou se vůbec zateplení domů provádí. Bezkontaktní zateplení má ale rozhodně taky něco do sebe a stále více lidí se k němu začíná přiklánět. Proč? Z hlediska vlhkosti daleko lépe ochrání zdivo vašeho domova.

Pochopitelně má bezkontaktní zateplení fasád i několik dalších předností, které byste měli předem porovnat s jinými možnostmi uchycení fasády na zdivo, pokud se chystáte dělat fasádu v nejbližší době.

O vysoké energetické efektivitě ani nemusíme mluvit, protože ta je v případě dobře zvoleného izolantu skutečně vynikající. Zároveň je to jeden z hlavních důvodů, proč vlastně zateplení fasády na rodinných, bytových i panelových domech provádět. Aby každý obyvatel co nejvíc ušetřil za spotřebovanou energii, která každým rokem roste. V rámci bezkontaktní fasády je největší výhodou určitě paropropustnost a přirozená ventilace vzduchu. Bezkontaktní fasáda je totiž speciálním úchytným systémem přimontována na zdivo, ale není na rozdíl od kontaktní fasády, v těsné blízkosti zdiva, čímž zajišťuje dokonalou propustnost vzduchu. Na zdivu se tak nedrží vlhkost ani žádné plísně, které vznikají hlavně v souvislosti s vlhkostí.

Ovšem ne pro všechny domy jsou bezkontaktní fasády vhodné a navíc řadu majitelů nemovitostí ovlivní cena kompletně provedené fasády, která je mnohdy podstatně vyšší, než u zateplení polystyrenem nebo izolační vatou. Sami se ale vzhledem k náročnosti budovy musíte rozhodnout, jaký systém zateplení bude pro vás ideální a to nejen hlediska finančního, ale hlavně v rámci budoucí úspory a funkčnosti.

Vložil Metody zateplení domů | Štítek , , , | Zanechat komentář

Cena zateplení baťova domku

Baťovské domky zná snad každý. A kdo ne, měl by se jet podívat do Zlína, kde je jich opravdu požehnaně. A nejen tam, znají je dokonce i v zahraničí, kde několik takových malých domků stojí. Baťa se svými domky doslova předběhl svou dobu, i když se domky stavěly takovým způsobem, že jejich životnost nebyla tak dlouhá, jako je tomu například u dnešních rodinných domů. Sloužili převážně rodinám nebo mistrům, kteří měli domky větší, než samotné rodiny nebo páry. Baťa stavěl půldomky, jednodomky nebo dokonce čtvrtdomky. 

V dnešní době stojí takový baťův domek i několik milionů a stále stojí, i když to nikdo nepředpokládal.

I tak se ale v centru města najdou takové, které nemají doposud hotové zateplení a fasádu. Ta dodá celému domku opravdový šmrnc a hlavně značně pozvedne jeho tržní cenu. Na zateplení a solární systémy pro baťovy domky je v současné době možné získat dotaci, která pokryje až polovinu vstupních nákladů. Majitelé domků tak mohou výrazně ušetřit a zároveň zhodnotit svoji nemovitost.

Pochopitelně cenu ovlivňuje vše, od materiálu až po práci, kterou některé firmy účtují velmi draze. Baťovy domky mají rovnou střechu, a proto je vhodné, aby se v rámci zateplení – pokud ještě není, začalo právě u střechy. Ačkoliv je často opomíjena, je to právě střecha, kterou do jednotlivých místností proniká obrovské množství chladu z venku, pokud není dobře zateplena. Stejně je to s podlahami, které už ale nejsou takovým problémem a poslední otázkou jsou samotné stěny.

Pro zateplení baťova domku je vhodné zvolit kvalitní izolační materiál a máte-li tu možnost, nezapomeňte ani na solární panely, které by vám do budoucna mohly přinést hodně peněz do rodinného rozpočtu.

Vložil Izolační materiály pro rodinné domy | Štítek , , , | Zanechat komentář

Cena zateplení panelového domu

O panelových domech je velmi dobře známo, že jejich obvodové konstrukce nejsou zrovna na té nejlepší úrovni. I v současné době můžeme navíc vidět některé staré panelové domy, které nemají ani plastová okna, natož aby měly zateplení fasády. Aby mohlo dojít k realizaci zateplení fasády panelového domu, musí se v první řadě dohodnout společenství vlastníků.

Už na první pohled je zřejmé, že zateplení panelového domu je něco daleko složitějšího, než je tomu například u rodinných domů. Tam si ve většině případů zvládnou zruční majitelé a jejich přátelé udělat práci dokonce sami, stačí nakoupit materiál a zajistit si lešení. U panelových domů je nutné celou práci zadat firmě, která v první řadě udělá kalkulaci, následně se vrhne do práce.

S postavením lešením, následnou prací a konečným zbouráním lešení bude práce trvat několik týdnů, při nepřízni počasí dokonce měsíců. Předem se informujte i o dotačních programech, které by každému majiteli bytu mohly ušetřit poměrně dost peněz, které se po dokončení mohou investovat do další renovace.

V první řadě dbejte na to, aby vám firma udělala přesnou kalkulaci, kde bude zahrnut nejen materiál – izolační i fasádní barvy, práce dělníků, ale i například pronájem a postavení lešení. Pokud v kalkulaci nebudou některé položky zahrnuty, rozhodně se ptejte, případně si nechejte nabídky vypracovat i u jiné společnosti. Odborník (firma) by vám měl poradit a sám správně určit, jaké izolační materiály budou vhodné a v jak silné vrstvě by měly být pokládány.

Vložil Ceník zateplení | Štítek , , , | Zanechat komentář