Dokončení hrubé stavby domu

Měsíční archív: Březen 2014

Cena zateplení rodinného domu

Pokud jste už někdy v minulosti proces se zateplováním absolvovali nebo víte alespoň z doslechu, pak zajisté zhruba víte, kolik co stojí. Kompletní zateplení rozhodně není nijak levná záležitost, a pokud vlastníte velký dům, rozhodně nejde o žádnou zanedbatelnou částku ve vašem rozpočtu.

Cenu lze předem přesně spočítat, ale vše záleží na mnoha faktorech, které ji ovlivňují. Pochopitelně si budete muset předem ujasnit, jestli rovnou zateplíte celý objekt, včetně střechy a podlah, nebo jen fasádu.

Kompletní zateplení celého objektů vás najednou bezpochyby vyjde i na stovky tisíc. V budoucnu ale nebudete muset nic podobného řešit. Zároveň zvažte, zda jste schopni obstarat veškerý materiál a následně si veškerou práci uděláte sami svépomocí nebo raději celou věc svěříte do rukou odborné firmě, která bude mít celou věc hotovou během několika dní.

Značnou položku v rámci celého zateplení hraje hlavně izolační materiál, který by vždy měl zcela odpovídat aktuálnímu stavu i stavebnímu materiálu použitému na výstavbu rodinného domu. I když vám bude doporučen dražší materiál, rozhodně byste se těchto rad měli držet a raději nešetřit. Věřte, že by se vám to v budoucnu rozhodně nevyplatilo, protože o tom dřív byste museli zateplování rodinného domu provádět znovu. A to pochopitelně znamená další, mnohdy dokonce vyšší výdaje.

Pokud zadáváte celou práci firmě, velmi snadno zjistíte předem konečnou částku. Předem jsou totiž vždy provedeny kalkulace, na jejichž základě se pak můžete rozhodnout, zda od zakázky ustoupíte nebo na ni naopak kývnete.

Obecně se ale doporučuje, aby si každý nechal udělat cenovou kalkulaci u více společností a na základě nejlepší nabídky se pak rozhodl.

Vložil Izolační materiály pro rodinné domy | Štítek , , | Zanechat komentář

Difúze vodních par

Aby u různých objektů nedocházelo k tzv. difúzi vodních par je nutné, aby byly řádně zatepleny a zbaveny veškeré vlhkosti. Zcela pochopitelně se vlhkosti nelze zbavit úplně, ale alespoň částečně a to v takové míře, že nebude jinak poškozovat jak váš vlastní zdravotní stav, tak i vaši nemovitost.

V současné době se zateplení domů dělá zcela běžně a v případě novostaveb je to nutnost, bez které se domy rozhodně neobejdou. Zateplení fasády má vliv nejen na energetickou hodnotu domu a jeho vytápění, ale i na tepelnou pohodu, která je neodmyslitelně spojena s dobrým žitím v domácnosti.

Díky kvalitnímu a dobře provedenému zateplení fasády dosáhnete toho, že teplo nebude unikat z domu a zároveň do něj nebude pronikat studený vzduch. Objekt tak bude ihned vyžadovat daleko méně vytápět.

Nejoblíbenějšími materiály jsou polystyren a izolační vata. Obojí má podobné vlastnosti, liší se hlavně svou cenou a nutno zmínit, že izolační vata má protipožárně odolná. Izolační vata se doporučuje i tam, kde je nutné zvýšit izolaci v rámci hlukové hladiny a paropropustnosti. K dostání jsou i speciální polystyrenové desky, které jsou ale o něco dražší variantou, než oba dva materiály výše zmíněné.

Výběr vhodného izolačního materiálu je vždy dobré zkonzultovat s odborníkem. V tomto případě totiž rozhodně neplatí, že čím dražší izolační materiál bude, tím lépe poslouží vašemu domu. Izolační materiály jsou vybírány hlavně na základě specifických vlastností budovy, na jeho energetické náročnosti a záleží dokonce i na tom, z jakých stavebních materiálů je dům postaven. V souvislosti s těmito vlastnostmi je třeba vybrat vhodnou tloušťku izolantu, což určí hlavně odborník.

Zateplení fasády můžete udělat i sami, aniž byste sháněli firmu, která zateplení mnohdy draze udělá. Musíte si ale předem připravit veškerý materiál a pomůcky, dokonale opracovat zdi od nečistot a hlavně od vlhkosti, které byste se pod zateplením v budoucnu jen velmi těžko zbavovali.

Vložil Ceník zateplení | Štítek , , , | Zanechat komentář

Dodatečné zateplení dveří

Zateplení je v rámci dveří prováděno hlavně u dveří vchodových. To je samozřejmě zcela logické, ale myslet byste měli i například na dveře vedoucí ke schodišti nebo ze zádveří. Právě v těchto místnostech je totiž největší chladno a proniká sem studený vzduch. Pokud máte doma neustále pocit, že vám je chladno na nohy, pak může být příčinou právě nedostatečná izolace dveří, které se vlivem rozmanitosti teplot často nenápadně kroutí, nedoléhají do zárubní a tak k vašemu tělu pouští studený vzduch. Nejdůležitější je vždy zateplení dveří vchodových.

Pokud vchodové dveře nezateplíte, později rozhodně zjistíte, že to byla velká chyba a budete muset zateplení udělat dodatečně. To je vždy daleko nákladnější a navíc to částečně naruší doposud poklidný chod vašeho domova. Ani kvalitní vchodové dveře vám totiž nezajistí, že jimi nebude procházet chladný vzduch zvenčí. Spolehnout se musíte jak na kvalitní zateplení, tak i kvalitní, nejlépe bezpečnostní dveře.

Způsobů i různých materiálů, jak dobře zateplit vchodové dveře je hned několik. Nejpoužívanější variantou je zateplení polystyrenem, který patří mezi velmi dobré izolační materiály s prokázanými vlastnostmi. Polystyrenu v tomto případě rozhodně nebude potřeba hodně, takže vás ani nepřijde příliš draho, i když se obecně jedná o poměrně levný izolační materiál, který je k dostání v různých, libovolných tloušťkách. Jsou ale i jiné možnosti, jak zateplit dveře, i když v jiných případech se nejedná o tak efektivní způsob, jako je tomu u polystyrenové varianty.

Jednou z dalších možností je tzv. zateplení koženkou, z čehož jasně plyne, že si budete muset pořídit čalouněné dveře. Mnozí je odsuzují hlavně kvůli jejich vzhledu, který není na první pohled zrovna dokonalý, ale vlastnosti těchto dveří jsou na té nejlepší úrovni. Další možností je zateplení s pomocí izofolie, která je naprosto běžně k sehnání, je jednou z nejlevnějších variant, ale nepředstavuje tak dobré vlastnosti.

Vložil Jak dodatečně zateplit | Štítek , , , | Zanechat komentář

Dodatečné zateplení fasád

Pokud je nutné nějakou práci na rodinném domě udělat dodatečně, vždy to představuje tak trošku problém, hodně práce a odstranění stávajícího vybavení. U zateplení podlah je to samotná podlaha, v tomto případě to bude fasádní nátěr, který by se měl předem odstranit, abyste s položením zateplení dosáhli požadovaných vlastností.

V zásadě existuje hned několik možností, jak dodatečně zateplit fasádu:

  • tepelně-izolační omítkou 
  • kontaktním zateplovacím systémem 
  • odvětraným zateplovacím systémem neboli suché zateplení 

Tepelně izolační omítka se v současné době příliš nedoporučuje a to hlavně z toho důvodu, že ani zdaleka nepředstavuje tak efektivní a dobré řešením, jako je tomu například u kontaktních fasádních systémů.

Odvětrávané fasádní systémy se zase hodí jen na ty domy, kde vzniká příliš vysoká vlhkost a je tedy nutné, aby zdivo pravidelně dýchalo. Obecně jde hlavně o staré stavby, chaty a chalupy, kde se drží daleko větší vlhkost, ale v novostavbách je užijete skutečně jen minimálně. Obecně nejvíc využívanými jsou kontaktní fasádní systémy, které představují i cenově snadno dostupnou variantu.

Kontaktní zateplení fasády vyžaduje přípravu, která ale není nijak finančně ani časově náročná. Nejdůležitější je, aby byly veškeré materiály pokládány jen dostatečně proschlé zdivo, které je zcela zbaveno veškerých nečistot a ještě předtím natřeno penetrací. Penetraci pochopitelně používat nemusíte, ale vyhnete se tak případným vznikům různých plísním, které se pak během let mohou objevit mezi izolačním materiálem a samotným zdivem.

Díky penetraci mimo jiné materiály dobře pilnou na zdivo a zajistí vám podstatně jednodušší manipulaci i montáž zateplovacího fasádního systému.

Vložil Zateplení fasády | Štítek , , , | Zanechat komentář

Co potřebuji na zateplení fasády

Stavba vašeho domu se již blíží do konce a vy se chystáte konečně udělat fasádu? Pak zajisté myslíte i na zateplení rodinného domu, které značně sníží tepelné ztráty a to nejen během zimy, ale zabrání i průniku tepla během letních měsíců. Zateplení fasády představuje energetickou úsporu až o 30%. Nutno podotknout, že v budoucnu by se mohlo jednat o úsporu daleko vyšší, protože ceny za vytápění se každým rokem podstatně zvyšují, čímž tvoří zásadní položku v každém rodinném rozpočtu.

K zateplení fasády budete především potřebovat kvalitní izolační materiál, jehož výběr byste rozhodně neměli nechat náhodě a především byste se neměli nechat ovlivnit mnohdy nízkými cenami, které neznačí nic dobrého. Příliš levné izolace většinou představují jisté riziko a to nejen z hlediska svých vlastností, ale i například z hlediska své životnosti. Co se týče způsobu aplikace zateplení, lze zateplení provádět dvěma způsoby.

Kontaktní nebo provětrávané zateplení fasády? 

Pokud váš rodinný dům stojí v dobré lokalitě, kde často svítí sluníčko, nemusíte se obávat povodní ani příliš silných dešťů a navíc vnitřní vlhkost domácnosti je naprosto nulová, pak je provětrávané zateplení fasády naprosto zbytečnou záležitostí a hlavně vyhozenými penězi, protože představuje i daleko dražší variantu. Kontaktní zateplení fasády je jednou z variant, která je v současné době nejvíc využívána a představuje daleko jednodušší konstrukční i finanční řešení pro váš rodinný dům. Nejčastěji jsou používány následující materiály:

  • fasádní polystyren – jeho cena je nižší a snáze jej přichytíte na zdivo rodinného domu
  • fasádní vata – má daleko lepší zvukově izolační vlastnosti a je protipožární

Každý ale musí po dohodě s odborníkem dobře zvážit, jaká varianta je pro něj adekvátní. Zohlednit je třeba i cenu, ale na kvalitních materiálech by se rozhodně šetřit nemělo. Sami uvidíte, že se vám to v budoucnu rozhodně vyplatí.

Vložil Zateplení fasády | Štítek , , , | Zanechat komentář

Dodatečné zateplení podkroví

Ať už provádíte zateplení dodatečně v jakékoli části domu, nikdy to není jednoduchá záležitost. Dodatečné zateplení podkroví ale patří mezi ty jednodušší a cenově méně náročné varianty. Tato varianta zateplení je navíc prováděna velmi často a najdou se tak skuteční odborníci, kteří jsou každému schopni poradit, jaký bude postup, jaké zvolit vhodné izolační materiály nebo jak se na práci připravit. Máte-li alespoň nějaké zkušenosti v tomto směru, rozhodně si spoustu věcí dokážete udělat sami a to vám ušetří spoustu peněz.

Máte-li nedostatečně izolované podkroví, pak pro vás bude nejlepší variantou závěsný systém izolačních materiálů. Jejich uchycení je velmi jednoduché, práce vám rozhodně nezabere tolik času a navíc si ušetříte i starosti s úklidem, protože při uchycení nevzniká příliš moc prachu a dalších nečistot. Přímé závěsy lze zakoupit už hotové, vybraná firma vám je přiveze až do domu.

Závěsný systém je vybaven masivními kovovými profily, s jejichž pomocí uchytíte celou konstrukci přímo na krokve – hledání krokví je asi největší problém v celé montáži, ale odborníci většinou vědí, jak si s tím poradit. Budete-li závěsné systém připevňovat vlastními silami, budete pravděpodobně muset udělat několik prvních zkušebních vrtů, abyste zjistili, kde jsou krokve.

Dodatečné zateplení podkroví lze provádět i jinými způsoby zateplení. Vždy byste ale měli dobře zvážit, jaké je pro vás cenově nejvýhodnější a pochopitelně zvolit i tu variantu, která vám ušetří značnou část tepla.

Vložil Podkrovní zateplení | Štítek , , , | Zanechat komentář

Dodatečné zateplení podlahy

Nedávno jste zateplovali střechu a máte stejné úmysly i s podlahou? Pak se připravte na to, že dodatečné zateplení podlahy je daleko větší oříšek, než je tomu například právě u střech. Podlahová izolace totiž musí přijít pod podlahu a je tedy nutné zbavit se dosavadních podlahových krytin. Samozřejmě můžete celou věc dělat postupně místnost po místnosti, ale to byste dělali do nekonečna a rozhodně byste si nějakou dobu ani zdaleka neužili domácí pohody. Podlahu není možné pokládat přímo na tepelnou izolaci, na to nezapomínejte, pokud provádíte práci svépomocí.

Dodatečné zateplení podlahy je často důvodem k tomu, aby bylo položeno i podlahové topení, které je v současné době jednou z nejkomfortnějších možností vytápění objektů. A pokud se skutečně pod podlahovou krytinou nachází podlahové topení, pak je nutné izolaci provézt o to lépe a hlavně s důrazem na kvalitní izolační materiály. Nezapomínejte na hliníkové folie, které je nutné položit jako jednu z prvních vrstev. Díky této speciální folii se totiž vyhnete tomu, že budete vždy při zapnutí topení vytápět nejen domácnost, ale především základy celého domu, což je už při první zamyšlení nad celou situací, naprosto zbytečné.

Dodatečné zateplení podlahy v některých domech znamená nejen kompletní vybourání veškeré podlahové krytiny, ale na některých místech dokonce i radikální zásahy do kanalizace nebo potrubí. Nejenže to znamená, že bude práce až nad hlavu, ale navíc vysoké výdaje za zateplení podlah jsou v takovém případě srovnatelné s výdaji za topení. Částka se může vyšplhat do desítek tisíc a není v tomto případě možné využít – zatím, žádného dotačního programu, který by tuto formu rekonstrukce jakkoli finančně podporoval.

Vložil Jak dodatečně zateplit | Štítek , , , | Zanechat komentář

Dodatečné zateplení střechy

Šikmé střechy jsou stále nejoblíbenějšími variantami střech, které jsou u nás nejpoužívanější. Navíc jsou i praktickým řešením a to v jakémkoli ročním období. Vzácným příkladem je zima, která je nevyzpytatelná a vždy je daleko jednodušší, shazovat sníh ze střechy šikmé, než z té rovné. Navíc i po letech lze pod střechou zhotovit několika dalších pokojů – podle velikosti rodinného domu a rozvrhnutí velikosti jednotlivých místností. Pokud se chystáte dodatečně udělat podkrovní pokoje, pak si musíte dát i velmi záležet na dodatečném zateplení střechy, kterou by pronikalo zbytečně moc chladu, což by se neodrazilo jen na zdravotním stavu obyvatelů, ale zejména pak na rodinném rozpočtu a finálním účtu za vytápění.

Dodatečné zateplení lze ale pochopitelně udělat i z jiných důvodů, například pokud vám během stavby střechy a rodinného domu nezbylo dostatek finančních prostředků, můžete dodatečně střechu zateplit po několika měsících nebo letech.

Dodatečné zateplení lze u rodinných domů s šikmou střechou provádět různými způsoby a s pomocí různých materiálů. Nejpoužívanější jsou následující varianty, jde ale o aplikaci izolačního materiálu z vnější strany:

  • nástřikem pěnového polyuretanu na krytinu, kterou je již střecha opatřena – tato varianta se u rodinných domů používá jen minimálně, častěji se používá hlavně u průmyslových hal 
  • desky pěnového polystyrenu jsou položeny na konstrukci krovu s laťováním – nutno vybírat kvalitní izolační systémy, které navíc musí být dobře položeny a aplikovány 
  • opláštěné desky vyrobené z pěnového polyuretanu jsou položeny přímo na krokve, na které je následně položena krytina 

Tepelnou izolaci lze pokládat dokonce i do vnitřní strany střechy a to tak, že je položena izolační vrstva mezi podhledy a krokve. Druhou variantou je, že jsou ke střeše zavěšeny podhledy společně s izolačními materiály.

Vždy je třeba zvážit své možnosti – zejména finanční, a dobře se informovat, která varianta bude pro vás nejvýhodnější a způsobí maximální možnou energetickou úsporu během zimy.

Vložil Podkrovní zateplení | Štítek , , , | Zanechat komentář

Dotace na zateplení domu

O zateplení bytových domů už byla řeč v předchozím článku, který se mimo jiné zabývá i informace, kde získat případné rady v oblasti podání žádosti. I pro rodinné domy jsou ale vyhlašovány dotační programy, díky kterým je možné ušetřit až polovinu nákladů. Dotace je založená na tom principu, že čím vyšší docílíte energetické úspory tepla v rámci vaší nemovitosti, tím vyšší vám bude poskytnuta finanční dotace na zateplení rodinného domu. Pokud budete schopni snížit energetickou náročnost až o polovinu, pak vám bude uhrazena až polovina finální částky – peníze jsou vždy vypláceny zpětně až po kompletním dokončení veškerých prací.

Pokud opravdu máte zájem o dotaci, připravte se na to, že postup rozhodně není nijak jednoduchý. Právě naopak. Jde o zdlouhavý, náročný a finančně zmáhající proces, který, pokud jej dovedete do zdárného konce, se zejména po finanční stránce rozhodně vyplatí. Začít budete muset výběrem odborníka, který vám vypracuje dva odborné posudky. Energetický posudek a projektovou dokumentaci. Pokud by snad vznikla absence těchto dvou dokumentů, pak je automaticky žádost zamítnuta a vy nebudete mít možnost – většinou, žádat znovu.

Předem byste se měli informovat i na stavebním úřadě, zda nebude jakýkoli problém s případnými stavebními pracemi, které se budou provádět v nejbližší době. Posudek s odborníkem upravíte, pokud to bude potřeba a vrhnete se na další dokumenty, které se budou týkat nejen vás, jakožto majitele nemovitosti, ale i samotného domu. Nezapomínejte, že o dotaci mohou žádat pouze majitelé nemovitosti, nikoli například nájemníci. Na řadu přichází tzv. list krycích parametrů, který zakončíte nejen svým podpisem, ale i podpisem odborníka, který vypracoval předchozí posudky. Formulář je k dispozici ke stažení přímo na stránkách Zelená úsporám a je nutné jej odeslat jak ve formě elektronické, tak i písemné – později jej musíte osobně doručit na úřad. Nakonec vás čeká už jen vyplnění elektronické žádosti o dotaci, kde budete uvádět nejen své osobní údaje, ale i vyšlé údaje z posudků.

Vložil Dotační programy | Štítek , , , | Zanechat komentář

Dotace na zateplení bytových domů

Kompletní zateplení bytového domu je nejen konstrukčně velmi náročná záležitost, ale i finančně nákladná. Společenství vlastníků nebo bytová družstva ale mohou výrazně ušetřit. Dotační programy jsou mimo výměny oken, kotlů na vytápění rodinných a bytových domů nebo výstavbu domů určeny mimo jiné i pro kompletní zateplení bytových domů.

Program Zelená úsporám

Dotační program Zelená úsporám byl spuštěn už před několika měsíci a dokonce i v minulých letech mohli případní zájemci žádat o dotaci pro svůj objekt.

Důležité je, aby každý žadatel – v tomto případě společenství vlastníků nebo bytové družstvo, splňoval podmínky, které přímo souvisí se schválením dotace. Obecně platí, že čím víc jsou majitelé nemovitostí objekt schopni zateplit a čím větší bude úspora tepla, tím vyšší bude i samotná dotace. V zásadě platí, že pokud majitelé sníží energetickou náročnost nemovitosti o víc jak polovinu, bude jim z poloviny uhrazena částka investovaná do zateplení.

Aby bylo dosaženo maximální možné energetické úspory, je nutné počítat s pořízením systému nuceného větrání s rekuperací tepla. Tyto systémy jsou ale pořizovány hlavně v souvislosti s rodinnými domy a jsou doplněny i o solární systémy, na které je rovněž možné získat od státu dotaci.

O dotaci je možné požádat, jak jinak, než řádně vyplněnou žádostí. Tu lze najít například na oficiálních internetových stránkách Zelená úsporám, kde mimo jiné najdete i velmi podrobné informace o možné výši získané dotace, o podmínkách dotačního programu nebo o možnostech dalších dotací, které budou v budoucnu vyhlášeny. Ideální je, pokud si každý žadatel řádně nastuduje, jaký je postup nejen při vyplňování žádosti, ale i při jejím podávání a následném čekání na schválení.

Nikdy ale není dobré zapomínat na to, že peníze za práci i materiál bude žadatel hradit v první řadě sám z vlastních prostředků a dotace bude vyplacena až zpětně po provedení úkonu.

Vložil Dotační programy | Štítek , , , | Zanechat komentář